تبلیغات
تغذیه از نظر قرآن - تغذیه از نظر قرآن کریم
کلوا من الطیبات ما رزقناکم

تغذیه از نظر قرآن کریم

چهارشنبه 19 آبان 1389 09:38

نویسنده : عسل

خداوند کریم در قرآن مجید برای بهتر و سالم ماندن جسم انسان ها دستوراتی فرموده و بوسیله پیامبر گرامی اش محمد مصطفی (ص) به بشریت ارزانی شده است.
قرآن کریم در سوره عبس آیه 24 چنین می فرماید:
« فَلْیَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ »
یعنی آدمی باید به غذایش، خوراکش و به آنچه می خورد توجه داشته باشد که از هر نظر پاک و تمیز ، حلال، مباح و قابل خوردن باشد و از نظر بهداشت و سلامتی بایستی دقت کافی مبذول دارد که آنچه می خورد سالم باشد و چه از نظر ظاهر و چه از نظر باطن آلوده نباشد. حق کسی را نخورد و توجه داشته باشد که چه می خورد و به اندازه کافی بخورد و آیا آنچه می خورد، خوردنی است؟

و نیز بنگرد که آفرینش چقدر در به وجود آمدن این غذا از عناصر و عوامل مختلف استفاده کرده است و چه نیروهایی بکار رفته تا این غذا به صورت کنونی درآمده است.

و نیز در سوره اعراف آیه 31 می فرماید:

»یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وكُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ «

ای فرزندان آدم زینت و آرایش خود را نزد هر مسجدی (در هر نمازی) فرا گیرید (بهترین و پاکیزه ترین جامه های خود را بپوشید) و بخورید و بیاشامید و در خوردن و آشامیدن زیاده روی نکنید که خدا آنان را که اسراف و زیاده روی می کنند دوست ندارد.

باز قرآن کریم برای برقراری بهداشت و محیط سالم در آیه 168 سوره بقره چنین می فرماید:

 »یَا أَیُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِی الأَرْضِ حَلاَلاً طَیِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ«

ای مردم از آنچه خدا در روی زمین از حلال ها و پاکیزه ها آفریده، بخورید و از گام ها (آثار و نشانه ها)ی شیطان پیروی نکنید.

در آیه 172 سوره بقره باز چنین می فرماید:

 »یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ كُلُواْ مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَاشْكُرُواْ لِلّهِ إِن كُنتُمْ إِیَّاهُ تَعْبُدُونَ «

این آیه نیز دستور می دهد که از غذاهای پاک و پاکیزه و حلال ها و قابل خوردنی ها استفاده کنید و شکر نعمت های خدا را به جای آورید.

آیات قرآنی انسان را از تصرف خائنانه در غذاها، خراب کردن مواد غذایی مردم و آلوده کردن آنها، مواد خوب و بد را مخلوط کردن برای سودجویی شخصی، گران فروشی و ظلم و ستم بر مردم بازداشته و نهی فرموده است و آن را از زشتی ها و پلیدی ها می داند که در این باره آیه 81 سوره طه چنین می فرماید:

»كُلُوا مِن طَیِّبَاتِ مَا رَزَقْنَاكُمْ وَلَا تَطْغَوْا فِیهِ فَیَحِلَّ عَلَیْكُمْ غَضَبِی وَمَن یَحْلِلْ عَلَیْهِ غَضَبِی فَقَدْ هَوَى«

یعنی از غذاهای پاکیزه که روزی اتان کردیم بخورید و در آن طغیان نکنید و از حد و اندازه تجاوز ننمایید (حلال آن را به حرام مبدل نکنید). سپاس گزار باشید و اسراف و زیاده روی نکنید که غضب و خشم من بر شما فرود می آید و غضب و خشم من بر هر که فرود آید محققاً هلاک و تباه خواهد شد.

برای به دست آوردن غذاهای پاکیزه و برای بدست آوردن سالم ترین غذاها در محل سکونت انسان ها (هم از نظر پاکی ظاهری و هم از نظر پاکی معنوی) در آیه 19 سوره کهف چنین می فرماید:

 ...»فَابْعَثُوا أَحَدَكُم بِوَرِقِكُمْ هَذِهِ إِلَى الْمَدِینَةِ فَلْیَنظُرْ أَیُّهَا أَزْكَى طَعَامًا فَلْیَأْتِكُم بِرِزْقٍ مِّنْهُ «...

یعنی با این پول هایتان که دارید، یکی را از میان خود به شهر بفرستید تا دقت کند و خوب بنگرد که غذای کدامیک از فروشندگان پاکیزه تر است و از آن غذای پاکیزه برای شما بیاورد.

در اهمیت تغذیه سالم همین بس كه از جمله نخستین سفارشات خدا به جد ما حضرت آدم(ع) توصیه به خوردن غذاهای مجاز و پرهیز از خوردن غذای ممنوعه بوده است، آن‌جا كه می‌فرماید: «وَیَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلاَ مِنْ حَیْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الْظَّالِمِینَ/ و اى آدم! تو با جفت خویش در آن باغ سكونت گیر و از هر جا كه خواهید بخورید، ولى به این درخت نزدیك مشوید كه از ستمكاران خواهید شد.»(اعراف/)19

قرآن‌كریم با اشاره به خوردنی‌ها، آشامیدنی‌ها و گروه‌های غذایی، تغذیه سالم را از نیازهای اساسی انسان شمرده است، در مورد پیامبران و انسان‌های مقدس و معصوم فرموده «آنان نیز بی‌نیاز از غذا نیستند

متقابلاً شیطان نیز برای انحراف حضرت آدم دعوت به خوردن غذاهای ممنوعه را سرلوحه وسوسه‌های خود قرار داده «فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّیْطَانُ لِیُبْدِیَ لَهُمَا مَا ووُرِیَ عَنْهُمَا مِن سَوْءَاتِهِمَا وَقَالَ مَانَهَاكُمَا رَبُّكُمَا عَنْ هذِهِ الشَّجَرَةِ إِلَّا أَن تَكُونَا مَلَكَیْنِ أَوْ تَكُونَا مِنَ الخَالِدِینَ/ پس شیطان، آن دو را وسوسه كرد تا آنچه را از عورت‌هایشان برایشان پوشیده مانده بود، براى آنان نمایان گرداند و گفت: پروردگارتان شما را از این درخت منع نكرد، جز براى آنكه مبادا دو فرشته گردید یا از زمره جاودانان شوید.»(اعراف، آیه 20)

انسان موجودی معنوی و مادی است و بدن هر موجود مادی برای زندگی، ادامه حیات و طول عمر نیازمندی‌هایی دارد، از قبیل تغذیه، پوشش، مسكن و مانند آن. نیاز انسان به آب و غذا همانند دیگر موجودات جاندار امری طبیعی و حیاتی است و از تولد تا مرگ او را همراهی می‌كند.

قرآن‌كریم با اشاره به خوردنی‌ها، آشامیدنی‌ها و گروه‌های غذایی، تغذیه سالم را از نیازهای اساسی انسان شمرده است، در مورد پیامبران و انسان‌های مقدس و معصوم فرموده «آنان نیز بی‌نیاز از غذا نیستند.»

دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 29 آذر 1389 03:02